ALAN: YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ
MESLEK: TEMEL PASTACILIK

MESLEK ELEMANI TANIMI
Kurs Programı ile; çörek, gevrek, kek, çikolata, vanilya, turta, milföy hamuru hazırlayabilen, kurabiye, beze, pizza, tart, turta, poğaça, çikolata, şeker hamuru süslemeleri, pasta tasarımı yapabilen amatör   ev hanımları ile kendi işyerini açacak veya hotel, tatil köyü, restoran, pastaneler ve  kafelerde çalışabilecek uluslar arası nitelikte profesyonel anlamda Temel Pastacılık  Elemanı yetiştirilmektedir.
 

 

İSTİHDAM ALANLARI
Günümüzde Pastacılık bilen sertifikalı elemanlara Türkiye içinde ve dışında faaliyet gösteren, yerli ve yabancı hotel, tatil köyü, restoranlar, yemek firmaları, pastaneler, kafelerde çok fazla bir talep vardır. Bu programı bitiren MEB onaylı Temel Pastacılık Elemanlığı Mesleki Eğitim Belgesi alan kişiler bireysel olarak yurt içi ve yurt dışındaki Hotel, Tatil Köyü, Restoran, Yemek Firmaları, Pastaneler ve Kafelerde rahatlıkla iş bulup sertifikalı Temel Pastacılık Elemanı sıfatıyla yüksek ücretle çalışabilirler.
Kursiyerlerin İstemeleri halinde kendileriyle yapılan Esnek Çalışma İş Sözleşmesi şartlarında kursun bağlı olduğu firmaya ait Net Hizmet Servisleri vasıtasıyla yurt içi ve yurt dışındaki Hotel, Tatil Köyü, Restoran, Yemek Firmaları, Pastaneler, Kafe iş yerlerinde dolgun ücretle sigortalı çalışmak üzere iş garanti edilmektedir.
 
BELGELENDİRME
Kurs Programını bitirenlere MEB Onaylı Temel Pastacılık Elemanı Kurs Bitirme Belgesi   verilmektedir.
 
GİRİŞ KOŞULLARI
Türkiye nin her bölgesinden en az İlköğretim Okulu (Eski Orta Okul) mezunu erkek ve bayanlar Türkiye de oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler katılabilir.
 
EĞİTİM SÜRESİ
Temel Pastacılık Elemanı Yetiştirme Kurs programının toplam süresi 120 saat olup ortalama 6 hafta sürmektedir.

Sizi Arayalım

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!